تشخیص و درمان علل دندان قروچه در کودکان

تشخیص و درمان علل دندان قروچه در کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

نحوه تشخیص و درمان علل دندان قروچه در کودکان

بیشتر افراد احتمالاً هر از گاهی دندانهای خود را ساییده و گره می زنند. دندان قروچه ی دندان ها که بعضی اوقات توسط افراد انجام می شود ، که از نظر دندانپزشکی به آن براکسیسم گفته می شود ، معمولاً باعث ایجاد صدمه نمی شود ، اما هنگامی که دندان قروچه به طور مرتب اتفاق می افتد ، دندان ها آسیب می بینند و سایر عوارض بهداشت دهان و دندان بوجود می آید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان  تشخیص و درمان علل دندان قروچه در کودکان را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

علل ساییدن دندان های خود را به یکدیگر

اگرچه دندان قروچه ی دندان ها می تواند در اثر استرس و اضطراب ایجاد شود ، اما اغلب در هنگام خواب اتفاق می افتد و به احتمال زیاد در اثر روی هم آمدن غیر طبیعی دندان ها یا دندان های از دست رفته یا کج ایجاد می شود. همچنین می تواند ناشی از اختلالات خواب مانند اپنیا ی خواب ( كسانی كه دچار وقفه موقتی تنفس در خواب می شوند، ۲ برابر بیش از بقیه در معرض خطر مرگ و ابتلا به سكته قرار دارند. كه به این بیماری خواب « اپنیا » گفته می شود و بدین صورت است كه راه گلو در شب گاهی بسته می شود ) باشد.

نحوه تشخیص دندان قروچه

از آنجا که دندان قروچه اغلب در هنگام خواب اتفاق می افتد ، اکثر مردم از این که دندان های خود را می سایند ، غافل هستند. با این حال ، سردرد کسل کننده و مداوم یا فک درد هنگام بیدار شدن ، علامتی روشن از بروز براکسیسم دندان است. اگر گمان می کنید که دندان هایتان را به هم می سایید ، با دندانپزشک خود صحبت کنید. او می تواند دهان و فک شما را برای علائم براکسیسم دندان مانند حساسیت فک و سایش بیش از حد دندان ها را معاینه کند.

مطلب پیشنهادی : علل نیاز به ترمیم دندان

مضرات دندان قروچه

در برخی موارد ، دندان قروچه ی مزمن می تواند منجر به شکستگی ، شل شدن یا از بین رفتن دندان شود. دندان قروچه ی مزمن ممکن است به دندان ها ، تا ریشه ی آن ، آسیب بزند. هنگامی که این وقایع اتفاق می افتد ، ممکن است به بریج ها ، تاج ها ، کانال های ریشه ، ایمپلنت ها ، پروتزهای جزئی و حتی پروتزهای کامل احتیاج پیدا کنید. نه تنها دندان قروچه ی شدید باعث از دست رفتن دندان ها می شود ، بلکه می تواند بر فک شما نیز تأثیر بگذارد ، باعث ایجاد یا بدتر شدن ( TMD یا TMG ) شود و حتی ظاهر صورت شما را تغییر دهد.

اقدامات برای متوقف کردن دندان قروچه

دندانپزشک شما می تواند برای شما یک محافظ دهان قرار دهد تا در هنگام خواب دندان های شما را از دندان قروچه محافظت کند. اگر استرس باعث می شود دندان های خود را به هم بسایید ، از پزشک یا دندانپزشک خود در مورد گزینه هایی برای کاهش استرس خود سوال کنید. شرکت در مشاوره ، شروع برنامه ورزشی ، دیدن یک فیزیوتراپیست یا گرفتن نسخه ای برای دریافت شل کننده های عضلانی از جمله گزینه هایی است که ممکن است ارائه شود. اگر اختلالات خواب باعث ایجاد دندان قروچه شود ، درمان آن ممکن است عادت دندان قروچه را کاهش داده یا از بین ببرد.

روش‌های درمان دندان قروچه | دندانپزشک کودکان اصفهان

سایر نکات برای کمک به جلوگیری از دندان قروچه :
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند ، مانند نوشابه ها ، شکلات و قهوه ، خودداری کنید یا آنها را قطع نکنید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید. دندان قروچه بعد از مصرف الکل شدت می یابد.
 • مداد یا قلم یا هر چیز دیگری را که غذا نیست ، نجوید. از جویدن آدامس اجتناب کنید زیرا باعث می شود عضلات فک شما بیشتر به گره خوردن عادت کنند و باعث می شود دندان هایتان را به یکدیگر بسایید.
 • به خودتان آموزش دهید که دندانهای خود را به یکدیگر گره نزنید و نسایید. اگر متوجه شدید که در طول روز این عمل را انجام می دهید، نوک زبان خود را بین دندان های خود قرار دهید. این عمل عضلات فک شما را برای آرامش تمرین می کند.
 • ماهیچه های فک خود را در شب با نگه داشتن یک لیف حمام گرم در مقابل گونه خود در جلوی نرمه ی گوش ، آرام کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

دندان قروچه در کودکان

مشکل دندان قروچه محدود به بزرگسالان نمی شود. تقریباً ۱۵ تا ۳۳ درصد کودکان دندانهای خود را به یکدیگر می سایند. کودکانی که دندان قروچه دارند ، در دو زمان این عادت آنها به اوج خود می رسد :

 • اول اینکه وقتی دندان های شیری آنها بیرون می آید و دوم وقتی که دندان های دائمی آنها ظاهر می شوند. بیشتر کودکان پس از کامل شدن این دو مجموعه از دندان ها ، عادت دندان قروچه را از دست می دهند.
 • به طور معمول ، کودکان به جز ساعاتی که بیدار هستند ، دندان های خود را در طول خواب به یکدیگر می سایند. هیچ کس دقیقا نمی داند چرا کودکان دندان های خود را به یکدیگر می سایند ، اما ملاحظات شامل آن می شود که دندان ها به طور صحیح بر روی یکدیگر نمی آیند یا تماسی نامنظم بین دندان های فوقانی و تحتانی وجود دارد ، بیماری ها و سایر شرایط پزشکی (مانند کمبودهای تغذیه ای ، پین ورم یا کرم سوزنی ( نوعی بیماری انگلی ) ، آلرژی ، اختلالات غدد درون ریز) و عوامل روانشناختی از جمله اضطراب و استرس است.
 • دندان قروچه ی کودک به ندرت منجر به مشکلاتی می شود. با این حال ، دندان قروچه می تواند باعث درد فک ، سردرد ، سایش روی دندان ها و TMD شود. اگر دندانهای فرزندتان فرسوده به نظر می رسد یا اگر کودک شما از حساسیت یا درد دندان شکایت دارد ، با دندانپزشک خود مشورت کنید.
نکاتی برای جلوگیری از ساییدن دندان های کودک :
 • استرس فرزند خود را ، به خصوص درست قبل از خواب کاهش دهید.
 • برای آرام کردن عضلات ، تمرینات ماساژ و کشش را امتحان کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی کودک شما ، متشکل از مقدار زیادی آب است. کم آبی ممکن است با دندان قروچه مرتبط باشد.
 • از دندانپزشک خود بخواهید که دندانهای کودکتان را ، اگر که او دندان قروچه دارد ، معاینه نماید.

معمولاً برای کودکان در مقطع پیش دبستانی مداخله ای لازم نیست. با این حال ، کودکان بزرگتر ممکن است برای جلوگیری از دندان قروچه به تاج موقت دندان یا روش های دیگری مانند محافظ دندان ، نیاز داشته باشند.

 


مطالعه بیشتر:

علل تغییر رنگ روکش دندان

چگونگی انجام جرم گیری دندان کودکان

علل رشد دیر یا زود دندان در اطفال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *