بهترین سن برای ارتودنسی

بهترین سن برای ارتودنسی | دندانپزشک کودکان اصفهان

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

سن مناسب ارتودنسی بر طبق توصیه‌های آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، در سنین ۸ تا ۹ سالگی است. در ابتدا باید در سن ۷ سالگی مشاوره ارتودنسی انجام شود و سپس در سنین ۸ تا ۹ سالگی ارتودنسی انجام گیرد. با این که ارتودنسی برای همه سنین مناسب است اما دلایل متنوعی برای شروع ارتودنسی دندان در سنین کودکی بیان شده است. افزایش اعتماد به نفس، عدم پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها و درمان ساده‌تر از جمله مزایای ارتودنسی در سنین پایین است. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان بیشتر به موضوع بهترین سن برای ارتودنسی کودکان میپردازیم.

سن مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟

از آن جایی که در درمان ارتودنسی به رفع اختلالات فکی و دندانی می‌پردازیم بهتر است زمان شروع ارتودنسی در سنین کودکی باشد. آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) توصیه می‌کند از همان ابتدا که دندان‌های کودکان می‌رویند (شش ماهگی تا ۱۲ ماهگی)، کودکان توسط دندانپزشکان ویزیت شوند تا از همان ابتدا دندان‌های کودکان بررسی شوند. همچنین توصیه می‌کند کودکانی که سن کمتر از ۷ سال دارند برای مشاوره ارتودنسی اقدام کنند. سپس در سن ۸ تا ۹ سالگی اقدام به ارتودنسی کنند.

ارتودنسی برای تمام سنین

تقریباً همه ما با واژه ارتودنسی آشنا هستیم. ارتودنسی یکی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است که در طی آن، ناهنجاری‌های دندانی اصلاح و بر طرف می‌شود. با ارتودنسی می‌توان، لبخند سالم و زیبایی را که سهم هر فرد است، بازگرداند. باید و نبایدهای زیادی در درمان ارتودنسی وجود دارد اما سؤال اصلی اینجاست: زمان مناسب برای ارتودنسی چه سنی است؟
در هر سنی می‌توان از درمان ارتودنسی استفاده کرد به شرط اینکه دندانی وجود داشته باشد. از این رو درمان ارتودنسی در هر سنی می‌تواند به اصلاح فرم دندان‌ها و زیبایی لبخند شما کمک کند. با این که ارتودنسی درمانی برای همه سنین است اما اگر این درمان در سنین کودکی انجام شود، قطعاً نتیجه بهتر و طول درمان کمتری را شاهد خواهیم بود.

نحوه انجام ارتودنسی دندان کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

رابطه ی افزایش اعتماد بنفس با ارتودنسی در سنین پایین

سن ارتودنسی در سنین پایین باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می‌شود. افرادی که از ناهنجاری دندانی رنج می‌برند، معمولاً لبخند خود را از دیگران دریغ می‌کنند و کمتر صحبت می‌کنند تا دندان‌هایشان را بپوشانند. حال تصور کنید فرد تا چه اندازه جمع گریز می‌شود؟ با انجام ارتودنسی در سنین کودکی، کودک نه تنها زیباتر خواهند شد، بلکه درگیر مسائل ناهنجاری دندانی نمی‌شود و با تصحیح دندان‌هایش، اعتماد به نفس دوچندانی می‌گیرد. علت دیگری که ارتودنسی در زمان کودکی را بهتر از بزرگسالی می‌دانیم، حضور پر رنگ تر بزرگسالان در جامعه است. افرادی که شغلشان مربوط به سخنرانی است و جلسات زیادی را برگزار می‌کنند، معمولاً علاقه ای به ارتودنسی ندارند چرا که مدت زمان زیادی را باید با سیم های روی دندان‌هایشان بگذرانند. از این رو ارتودنسی در کودکی مناسب‌تر است.

آیا واقعا ارتودنسی در سنین پایین‌تر بهتر است؟

دلایل بسیاری برای ارتودنسی در سنین پایین مطرح شده است. اگر کودکی مستعد اختلالات فکی باشد، با ارتودنسی از همان ابتدا می‌توان رشد فک ها را کنترل کرد. در صورتی که اگر در بزرگسالی اقدام به ارتودنسی شود، برای رفع اختلالات فکی، چاره ای جز جراحی فکین نیست که این عمل، بسیار دردناک و سخت است. دوره نقاهت عمل فک، تقریباً ۲ ماه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که ارتودنسی در سنین پایین را الزامی می‌کند، همین موضوع است.
ارتودنسی کودکان در سنین پایین باعث سلامت دندان‌ها می‌شود. دندان‌های کج شده و روی هم قرار گرفته، معمولاً به خوبی مسواک نمی‌شوند. همین موضوع باعث پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها و از بین رفتن دندان‌های سالم می‌شود. اگر در سنین پایین ارتودنسی انجام شود، دندان‌ها صاف و یکدست خواهند شد و به راحتی تمیز می‌شوند.


مطالعه بیشتر:

خالهای قهوه ای روی دندان ها

درمان حساسیت دندان به سرما و گرما

درمان پزشکی بوی بد دهان در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *