ایمپلنت دندان در کودکان زیر 15 سال و در حال رشد توصیه می شود؟

ایمپلنت دندان در کودکان زیر 15 سال و در حال رشد توصیه می شود؟ | دندانپزشک کودکان اصفهان

ایمپلنت دندان در کودکان زیر 15 سال و در حال رشد توصیه می شود؟

معمولاً اتفاقات و سانحه‌های متعددی برای کودکان پیش می‌آید و این تصادفات احتمال از دست دادن دندان را افزایش می‌دهد. در این شرایط اکثر والدین سعی می‌کنند که راهی برای جایگزینی دندان غائب پیدا کنند. سوال اصلی این است که آیا ایمپلنت یا کاشت دندان برای کودکان مناسب است؟ متاسفانه، پاسخ منفی است و کودکان نمی‌توانند عمل کاشت دندان را انجام دهند. بااین حال این قاعده‌ی کلی استثنائاتی نیز دارد. در ادامه نکات مهمی را درباره‌ی ایمپلنت دندان کودکان توضیح می‌دهیم، که والدین باید از آنها آگاهی داشته باشند.

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندان را می‌توان به عنوان ریشه مصنوعی دندان تعریف کرد. ظاهر ایمپلنت شبیه پیچ است و زمانی که در استخوان فک قرار داده می‌شود، با استخوان پیوند برقرار می‌کند و به آن جوش می‌خورد. ایمپلنت پایه‌ی محکمی را برای نگه داشتن یک یا چند دندان مصنوعی به دست می‌دهد، این دندان‌های مصنوعی اصطلاحاً روکش گفته می‌شود. ارتباط‌دهنده‌ای به نام اباتمنت روی ایمپلنت دندان قرار داده می‌شود، اباتمنت روکش را نگه می‌دارد و از آن حمایت می‌کند. روکش پس از قالب‌گیری کاملاً اندازه‌ی فضای مورد نظر و به گونه‌ای ساخته می‌شود که با دندان‌های طبیعی بیمار همخوانی داشته باشد.

بیش از سی سال است که با موفقیت از ایمپلنت دندانی مدرن استفاده می‌شود. ایمپلنت محکم‌ترین راهکار برای نگه داشتن دندان جایگزین است و این مزیت را دارد که دندان‌های جدید حس، ظاهر و عملکردی طبیعی دارد. جراحی کاشت دندان، به شرط انجام شدن توسط دندانپزشک مجرب، یکی از ایمن‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین عمل‌های دندانپزشکی است.

ایمپلنت دندان در کودکان زیر 15 سال و در حال رشد توصیه می شود؟ | دندانپزشک کودکان اصفهان

چرا ایمپلنت برای کودکان مناسب نیست؟

زمانی ایمپلنت در استخوان فک گذاشته می‌شود، که رشد استخوان کامل شده باشد. استخوان فک کودکان معمولاً هنوز در حال رشد است و به همین دلیل کودکان نمی‌توانند جراحی کاشت دندان را انجام دهند. بنابراین کاشت دندان در کودکان نه تنها رشد فک را به تاخیر می‌اندازد، بلکه نظم و مرتب بودن طبیعی دندان‌ها را نیز به‌هم می‌زند.

کمترین سن برای کاشت دندان

خوشبختانه کودکان رشد می‌کنند و زمانی که رشد فک‌شان کامل شد، دندانپزشک می‌تواند جراحی کاشت دندان را انجام دهد. کمترین سن برای کاشت دندان در دختران 15 سال و برای پسران 17 سال است. چون رشد زنان معمولاً زودتر از مردان به اتمام می‌رسد، کاشت دندان دختران را می‌توان در سن پایین‌تر انجام داد. البته دندانپزشک باید آماده بودن فک را قبل از تصمیم‌گیری نهایی تایید کند.

جایگزین‌های ایمپلنت برای کودکان

والدین می‌توانند مناسب‌ترین روش را از میان روش‌های مختلف برای جایگزینی دندان غائب فرزندشان و دوباره زیبا کردن لبخند او انتخاب کنند. در ادامه راه‌های مختلف جایگزینی دندان غائب را توضیح می‌دهیم.

فلیپر

فلیپر وسیله‌ای متحرک است که فضای خالی مربوط به دندان غائب را پر می‌کند. فلیپر ظاهری طبیعی دارد و فرقی با دندان خود بیمار ندارد. فلیپر در اصل نوعی دندان مصنوعی تکه‌ای است که به راحتی می‌توان آن را درآورد و دوباره در جای خود قرار داد. متاسفانه اکثر بیماران هنگام در دهان داشتن فلیپر احساس ناراحتی می‌کنند. بیماران از درد شکایت دارند و خطر عفونت کردن لثه، به دلیل برداشتن و گذاشتن فلیپر وجود دارد. فلیپر سبک نیز هست و این سبکی و ظریف بودن آن را شکننده می‌کند، و اگر بیمار به خوبی از فلیپر مراقبت نکند، فلیپر به راحتی می‌شکند. به علاوه چون فیلپر لثه‌ها را می‌پوشاند، بزاق نمی‌تواند لثه‌ها را تمیز کند.

دندان مصنوعی ثابت موقت تکه‌ای

این نوع دندان مصنوعی از آکریلیک تهیه می‌شود و محکم است. دندان مصنوعی معمولاً با سیمان چسبانده می‌شود، بنابراین لازم نیست که بیمار نگران درآمدن دندان باشد. البته دندان پایه باید تراش داده و پس از آماده‌سازی، روکش شود. مزیت دندان مصنوعی موقت این است که می‌توان از آن برای دندان‌های عقب و جلوی دهان، هر دو استفاده کرد.

بریج مریلند

برای جایگذاری بریج مریلند لازم است که عمل اچینگ و باندینگ برای متصل کردن زائده‌های بریج به دندان‌های مجاور انجام شود، به همین دلیل بریج برای دندان‌های قدامی مناسب نیست، چون احتمال آسیب دیدن این دندان‌ها هنگام چسباندن بریج وجود دارد.

کاور دندان

کاور دندان (Snap-on Smile) نوعی دندان مصنوعی است که به راحتی جا انداخته می‌شود. کاور دندان به گونه‌ای طراحی شده که حداکثر راحتی را به دست دهد و بیمار بتواند 24 ساعته از آن استفاده کند، البته استفاده شبانه‌روزی به دلیل مشکلات بهداشتی و به خطر انداختن سلامت دهان و دندان توصیه نمی‌شود. ماده رزینی به کار برده شده را به راحتی می‌توان تراش داد، البته پس از تراش دادن لازم است که کاور پولیش شود. به علاوه می‌توان ماده رزینی را به دندان مصنوعی اضافه کرد و آن را تراش داد تا شکل و اندازه مناسب به دست بیاید. چون حداقل آسیب به لثه در حال التیام وارد می‌شود، کاور دندان انتخابی مناسب برای جایگزینی دندان غائب کودکان است. اما چون کاور دندان مات است و پرداخت براق ندارد، برای دندان‌های قدامی مناسب نیست.

ریتینر اسیکس

پلاک نگهدارنده یا ریتینر اسیکس عموماً موقتی است و معمولاً زمانی از آن استفاده می‌شود که دندان مصنوعی اصلی شکسته باشد. بیمار باید ریتینر را هنگام غذا خوردن از دهان خارج کند. ریتینر اسیکس ظاهر قابل قبولی دارد، به ویژه اگر بیمار به خوبی از آن مراقبت کند؛ بنابراین ریتینر اسیکس هم برای دندان‌های جلو و هم برای دندان‌های عقب مناسب است.

باندینگ

باندینگ یکی از روش‌های جایگزینی دندان غائب است. دندانپزشک سایه رنگی مناسب و هماهنگ با رنگ دندان‌های خود را انتخاب می‌کند. سپس دندانپزشک سطح دندان را با اعمال محلول رقیق اسید فسفریک زبر می‌کند و عامل باندینگ مایع را روی دندان می‌زند. در مرحله بعد دندانپزشک رزین همرنگ دندان را روی دندان می‌زند و آن را به شکل مطلوب درمی‌آورد.

رزین با تابش اشعه UV خشک و سفت می‌شود و این مراحل آن‌قدر تکرار می‌شود تا دندانپزشک و بیمار از شکل نهایی دندان رضایت داشته باشند. در پایان دندانپزشک ماده را پولیش می‌کند تا با دندان‌های کناری همخوانی داشته باشد. به خاطر داشته باشید که باندینگ برای ترمیم دندان‌های شکسته و لب‌پر شده نیز کاربرد دارد. ترمیم باندینگ، برخلاف درمان‌های دیگر نیازی به تراش دادن مینای دندان ندارد و معمولاً بدون بی‌حسی انجام می‌شود. با این حال باندینگ استحکام دندان طبیعی را ندارد و به راحتی می‌شکند.

ارتودنسی (بریس)

فضای خالی دندان غائب را می‌توان با ارتودنسی بست. اگر بیمار تمایل داشته باشد، دندانپزشک دندان مصنوعی را روی سیم ارتودنسی قرار می‌دهد. تا بایت اصلاح شود و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد.

آیا دندان‌های شیری هم نیاز به جایگزین دارند؟

دندان دائمی درمی‌آید و جایگزین دندان غائب می‌شود. چنانچه دندان غائب شیری باشد، نیاز به اقدام خاصی نیست و کافی است والدین و کودک صبر کنند تا فرایند طبیعی درآمدن دندان دائمی انجام شود.

ایمپلنت دندانی برای بزرگسالان و نوجوانان در چه شرایطی مناسب است

ایمپلنت دندانی انتخابی هوشمندانه برای کلیه‌ی بزرگسالانی است که به دلیل از دست دادن دندان در اثر عفونت، پوسیدگی یا آسیب‌دیدگی یا نداشتن مادرزادی دندان نیاز به روشی برای جایگزینی دندان غائب دارند. کاشت دندان، پس از اتمام رشد و نمو صورت برای نوجوانان نیز مناسب است؛ رشد دختران و پسران به ترتیب در 16 و 18 سالگی کامل می‌شود.

مزایای کاشت دندان

ایمپلنت دندان در مقایسه با جایگزین‌های دیگری مانند دندان مصنوعی و بریج از مزایای زیر برخوردار است:

ایمپلنت دندان احساس و ظاهری ایده‌آل ایجاد می‌کند: ایمپلنت دندان ظاهر، احساس، اندازه و عملکردی مانند دندان طبیعی دارد. ایمپلنت در واقع آن‌قدر راحت است که بیمار اصلاً به آن فکر نمی‌کند.

ایمپلنت را می‌توان مانند بقیه‌ی دندان‌ها مسواک زد و نخ کشید و برای تمیز کردن آن نیازی به درآوردن آن از دهان نیست. به علاوه ایمپلنت صورت و لبخند را مانند گذشته زیبا می‌کند و مشکلاتی مانند افتادگی صورت، به دلیل نبود دندان را برطرف می‌کند.

ماندگاری و دوام ایمپلنت:

چنانچه از ایمپلنت به خوبی مراقبت کنید. چندین دهه بدون مشکل در دهان‌تان باقی خواهد ماند. ترمیم‌های دیگر، مانند انواع بریج دندانی و دندان مصنوعی، باید هر 10 ـ 5 سال یکبار عوض شود و بنابراین در درازمدت نیاز به صرف وقت و هزینه بیشتری دارد.

ارتقاء اعتماد به نفس:

ایمپلنت دندان محکم است و هنگام حرف زدن، غذا خوردن یا خندیدن درنمی‌آید. و حرکت نمی‌کند. به علاوه ایمپلنت کمترین اختلالی را در حرف زدن ایجاد نمی‌کند. بنابراین بیمار آرامش خاطر دارد. و می‌تواند غذاهای مورد علاقه خود را در کمال آسودگی بخورد. به شیوایی صحبت کند، فعال باشد و لبخندی به پهنای صورت به لب بیاورد.

ایمپلنت از استخوان صورت محافظت می‌کند و دندان‌ها را سالم و مرتب نگه می‌دارد:

باقی ماندن فضای خالی در دهان، پس از از دست دادن یک یا چند دندان مشکلاتی مانند تحلیل استخوان فک را به دنبال دارد. ایمپلنت تنها روش جایگزینی دندان است که رشد استخوان را تحریک می‌کند. و از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند. بنابراین در اولین فرصت پس از از دست دادن دندان برای کاشت دندان اقدام کنید. تا با مشکل تحلیل استخوان مواجه نشوید. به علاوه کاشت دندان نیازی به تراش دادن دندان‌های مجاور برای نگه داشتن بریج یا متصل کردن دندان مصنوعی تکه‌ای ندارد.


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

بررسی علل دیر افتادن دندان شیری

چگونگی انتخاب مسواک مناسب

چه عواملی باعث بروز دندان قروچه می شوند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *