ارزیابی پروگنوز دندان کودک قبل از درمان پالپ

ارزیابی پروگنوز دندان کودک قبل از درمان پالپ | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی ارزیابی پروگنوز دندان کودک قبل از درمان پالپ

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان ارزیابی پروگنوز دندان کودک قبل از درمان پالپ را مورد بررسی قرار می دهیم. پروسه تشخیص انتخاب دندان هایی که کاندید خوبی برای درمان پالپ زنده هستند، حداقل دو بعد دارد. اول دندانپزشک باید تصمیم بگیرد که دندان شانس خوبی برای پاسخ مطلوب به پروسه درمان پالپ تجویز شده دارد.

دوم مصلحت انجام درمان پالپ و ترمیم کردن دندان در مقابل کشیدن و حفظ فضا باید سنجیده شود. برای مثال اگر تاج دندان درگیر غیر قابل ترمیم باشد یا ساختار پریودنتال بصورت برگشت ناپذیری بیمار باشد، با درمان پالپ موفق هیچ گونه نتیجه ای حاصل نمی شود. با همی نمنطق یک دندانپزشک احتمالا برای حفظ مولر دوم شیری با درگیری پالپ در یک کودک ۴ ساله با مولر اول دائمی روش نیافته نسبت به حفظ مولر اول شیری با درگیری پالپ در کودک ۸ ساله، زمان و تلاش بیشتری صرف کند.

فاکتورهای دیگرمورد نظر شامل موارد زیر است:

  • میزان همکاری و انگیزه کودک و والدین در دریافت درمان
  • میزان علاقه و انگیزه والدین و کودک برای حفظ سلامت و بهداشت دهان
  • فعالیت پوسیدگی بمیار و پیش آگهی کلی بازسازی دهان
  • مرحله تکامل دندانی بیمار
  • درجه سختی مورد انتظار جهت انجام درمان پالپ مناسب در موارد ویژه
  • مساله مدیریت فضا در نتیجه کشیدن های قبلی، مال اکلوژن از قبل موجود،انکیلوز، دندان های غیاب مادرزادی و از دست دادن فضا در نتیجه تخریب پوسیدگی وسعیت
  • دندان و جابجایی دندانی متعاقب آن
  • اکستروژن بیش از حد دندان های با درگیری پالپ در نتیجه قفدان دندان مقابل

این مثال ها، در هر ترکیبی، نشان دهدنه تعداد تقریبا بی شماری از ملاحظات درمانی است که می تواند در یک بیمار منفرد با پاتوز پالپ مهم باشد. خوشبختانه، تغییر قابل توجهی در مدیریت ساختار دندانی پویسیده اتفاق افتاده که بعضی مسائل را روشن می کند. توصیه های بالینی مجمع عمومی بین المللی پوسیدگی در سال ۲۰۱۶ برای بافت پوسیده، دیدگاه جدید قابل توجهی فراهم می کند که مدیریت ضایعه پوسیدگی کمتر تهاجمی؛ به تعویق انداختن ورود و کاهش سرعت چرخه ترمیمی با حفظ بافت دندان، و حفظ طولانی مدت دندان ها را پشتیبانی می کند.

درمان پوسیدگی دندان کودک به روش پالپوتومی | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

تست پالپ دندان کودکان

از دیرباز ارزش تست الکنتریکی پالپ (EPT) در تعیین وضعیت پالپ دندان های شری در مورد سوال بوده است. هر چند این تست می تواند زنده بودن پالپ را نشان دهد، شواهد قابل اطمینانی از درجه التهاب پالپ فراهم نمی کند. پاسخ مثبت تصادفی به تست در یک دندان با پالپ نکروز در صورتی که کانال ها محتوانی مایع داشته باشد، یک فاکتور پیچیده کننده است.

قابل اعتماد بودن تست پالپ برای کودک کوچک نیز گاهی ممکن است بدلیل ترس کودک ناشی از خود تست، مورد سوال باشد. تست های حرارتی نیز در دنتیشن شیری مشکل قابل اعتماد بودن دارند. فقدان قابلیت اعتماد احتمالا با ناتوانی کودک کم سن برای درک تست ها مرتبط است. هرچند Hori و همکاران، تست الکتریکی پالپ را در تشخیص وضعیت پالپ دندنا های شری قابل اعتماد یافتند. در مقایسته الکریتک پالپ تست با تست های حرارتی، آنها بالاترین دقت را به ترتیب برای الکتریک پالپ تست، تستهای گرما، و سپس تستهای سرما یافتند.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

روش های غیر تهاجمی متعددی برای ثبت جریان خون در پالپ دندان انسان توسعه یافته و حمایت شده اند. دو مورد از این روش ها شامل استفاده از لیزر داپلر فلومترها و فوتوپلتیسموگرافی نور انتقال یافته می باشد. همانطور که در شکل بصورت شماتیک نشان داده شده است، این روش ها اساسا با انتقال پرتو نور یا لیزر از طریق تاج دندان عمل می کنند. سیگنال در سمت دیگر دندان بافیبر نوری و فوتوسل دریافت می شود.

یک مزیت متمایز این تکنیک، ماهیت غیر تهاجمی آن، مخصوصا در مقایسه با تست پالپ الکتریکی است. در تست الکتریکی پاپل نه تنها عدم دقت در پاسخ پالپ به محرک الکتریکی وجود دارد، بلکه حتی خود پاپل تستر ممکن است باعث احساس درد در بیمار شود. از آنجا که انجام تست ممکن است برای بیماران خدردسال ناراحت کننده باشد، درمان های دندانپزشکی بعدی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند. مطالعه miwa وهمکاران پیشنهاد کرد که تکنیک transmitted-light می تواند جریان خون پالپ را در دندان های دائمی جوان تشخصی دهد و در نتیجه برای ارزیابی حیات پالپ قابل استفاده است. تحقیقات اخیر استفاده از پالس را بررسی کرده اند. هرچند شرایط برای استفاده بالینی روتین این تکنیک آماده نیست، اما نوید بخش حوزه مطالعاتی جدیدی است.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

ضرورت درمان پوسیدگی دندان شیری

آشنایی با عوارض جانبی مصرف فلوراید

درمان پوسیدگی دندان کودک به روش پالپوتومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *